Програми розслідувань в країнах Балтії виходять на суспільному ТБ і мають високі рейтинги
17 лютого 2019 22:01
Автор: Inna Gadzynska

Огляд проектів із розслідувальної журналістики у країнах Балтії від Олега Хоменка, Члена Ради директорів GIJN (Глобальної мережі журналістів-розслідувачів).

Тиждень візитів і зустрічей із журналістами-розслідувачами у Вільнюсі, Ризі та Таллінні в рамках навчальної поїздки, організованої Міжнародним фондом виборчих систем (IFES), був надзвичайно корисним. Вдалося побачити загальну картину і зробити невеликий огляд розвитку розслідувальної журналістики у країнах Балтії.

Литва

Програма журналістських розслідувань LRT tyrimai на Литовському суспільному телебаченні запущена в серпні 2018 року. Аудиторія суспільного ТБ - 10% телеглядачів Литви.

LRT tyrimai   Naujienos   LRT.png

Редактор програми Indre Makaraityte так описує процес подачі і просування результатів розслідування в день виходу:

  • 7.00 - публікація мультимедійної версії на сайті LRT. Публікація посилань на матеріал в соціальних мережах.
  • 7.10 – радіо-інтерв’ю з автором розслідування. Разом з інтерв'ю виходить 45-секундний аудіо-сюжет про результати розслідування з відсиланням на сайт і відео. Його повторюють щогодини на радіо в програмі новин.
  • 7.15 - коротке відео до півтори хвилини на суспільному ТБ.
  • 14.15 - показ основного відео тривалістю в 6-7 хвилин у програмі «Добрий день, Литва!». Потім автор в студії представляє проблему, яку розслідували. Там же озвучується реакція від зацікавлених осіб. Якщо це стосується політиків, їх запрошують в студію, де вони відповідають на питання ведучого.
  • 20.30 - відео-сюжет на три з половиною хвилини виходить у вечірніх новинах.

Таким чином споживач отримує інформацію про нове розслідування різними каналами, у різних форматах і з різних платформ.

Одна з недавніх програм - розслідування про литовський бізнес в обхід санкцій в Криму

15 min (15 хвилин) - новинний онлайн-портал, на якому також є відділ розслідувань. Тематика розслідувань дуже різноманітна: від корупції і зловживань до соціальної тематики.

Журналісти 15 min брали участь у розслідувальних проектах Panama Papers і Paradise Papers, а редактор відділу розслідувань Šarūnas Černiauskas є членом Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ).

Латвія

На суспільному ТБ Латвії працюють два проекти розслідувань:

1. Щотижнева програма De facto, яка розкриває корупцію, зловживання і сфокусована головним чином на політиці. Програма, як правило, складається з 4-5 коротких сюжетів, які представляють ведучі у студії.

De Facto   LTV LV.png

2. Aizliegtais paņēmiens (Заборонені прийоми)   - щотижнева 50-хвилинна програма, що спеціалізується на журналістських експериментах. Програма складається з 30-35 хвилинного сюжету, його дивляться в студії, потім обговорюють. В обговоренні, окрім ведучого програми, бере участь головний герой або офіційні особи, які повинні вирішувати проблеми, розкриті в розслідуванні. Проект працює з 2014 року, випускаючи близько 40 програм на рік.

Як каже редактор програми Guntis Bojars, тематика публікацій дуже різноманітна, є споживчі теми: аналіз якості питної води і токсичності квітів, що продаються в Ризі, експеримент із вирощування курей, щоб показати глядачам, що потрапляє до них на стіл. Є і соціальна тематика: експерименти, спрямовані на виявлення ставлення в суспільстві до вразливих соціальних груп.

Aizliegtais paņēmiens   LTV LV.png

Найбільший резонанс отримало розслідування про маніпуляції з податками і отриманням дозволів на відкриття бізнесу. Журналісти протягом шести місяців проводили експеримент, спробувавши зареєструвати і відкрити бістро. У результаті розповіли, скільки, коли і кому доводилося платити нелегально, щоб справа рухалася і яким чином підприємства приховують податки. Результатом роботи журналістів стали п'ять серій Operācija «Bistro Frics».

Ще один телевізійний проект Nekā Personīga (Нічого особистого), 50-хвилинна програма виходить на приватному телеканалі, конкурує з розслідувальними проектами суспільного мовлення.

Програма складається з декількох сюжетів, які представляють ведучі в студії. Ось, наприклад, історія про підготовку покупки Латвійського Приватбанку

Балтійський центр журналістських розслідувань re:baltica робить публікації трьома мовами, і є, мабуть, найавторитетнішою агенцією розслідувань у регіоні.

re:baltica входить до кількох міжнародних об'єднань (Глобальна мережа журналістів розслідувачів (GIJN), OCCRP, ICIJ).

образование   Re Baltica.png

Недавнє розслідування про проблеми шкільної освіти в Латвії вилилося в цикл публікацій, які виявили нерівність у доступі до шкільної освіти та причини поганої якості навчання в школах .

Редактор Sanita Jemberga розповідає: re:baltica намагається охоплювати проблематику розслідувань у всіх країнах Балтії й активно співпрацює з OCCRP у тематиці розслідувань відмивання грошей, міжнародної організованої злочинності і корупції.

Естонія

На суспільному телебаченні Естонії виходять два телевізійних розслідувальних проекти: естонською та російською мовами.

Pealtnägija (Свідок) - 50-хвилинна програма, що складається з одного або двох сюжетів. Якщо тема дуже масштабна або актуальна, хронометраж може бути збільшений, і розслідування виходить у форматі документального фільму.

Редактор програми Mihkel Kärmas каже, що програма є найрейтинговішою на естонському ТБ, збирає до 200 тисяч глядачів. Підготовка одного сюжету в середньому займає 2-3 тижні, але є розслідування, які тривали майже рік. Як правило, це пов'язано з переговорами з джерелами інформації або героями, які не хочуть фігурувати в розслідуванні, але є ключовими фігурами.

Insight (Інсайт) - 24 хвилинна щотижнева програма розслідувань російською мовою. Програма, як правило, складається з двох сюжетів, які представляє ведучий Дмитро Пастухов. Теми розслідувань стосуються соціальних проблем, корупції, злочинності в країні.

Архів програми доступний тут.


Наприклад, у розслідуванні щодо України і окупованого Криму йдеться про те, як естонські турфірми протягом 4 років в обхід санкцій продавали тури в Крим, а місцеві правоохоронці цього не помічали.

Звісно, що згаданими вище проектами кількість журналістів, що займаються розслідуваннями в Балтії, не вичерпується. Існує багато розслідувачів, що працюють поодинці. Вони публікують результати своєї роботи в місцевій пресі та онлайн-виданнях.

Навчальну поїздку журналістів-розслідувачів до балтійських країн було організовано Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги (UK aid) від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цій публікації, належать автору і не обов’язково відображають погляди USAID, уряду США або уряду Великої Британії